هایپ چیست؟
انتخاب فایل

Refresh

هایپ چیست؟


HYIP
#1
هایپ ( hyip ) مخفف ( high yield investment program ) به معنی برنامهٔ سرمایه گذاری با بازدهی بالاست. هایپ پدیده‌ای مخصوص به اینترنت نیست. بلکه به هر نوع برنامهٔ سوددهی با سود بالاتر از مقدار استاندارد چهار تا پنج درصد در سال گفته می‌شود. اگرچه برنامه‌های هایپ آفلاین شرکت هایی ثبت شده با سود پایدار و بالا هستند، ولی محدودیت شرکت در این برنامه‌ها به سرمایهٔ حداقل پانصد هزار دلار باعث رواج هایپ‌های آنلاین در ده سال اخیر شده‌است. مشکل اینجاست که هایپ‌های آنلاین شفافیت کمتری دارند. در مورد شرکت خود، مدارک ثبت و آدرس دفاتر، نوع و روش سرمایه گذاری اطلاعاتی نمی‌دهند و اگر می‌دهند صحت آن‌ها غالبا قابل پیگیری نیست.


روش کار هایپ‌ها:

روش کار به اینصورت است که کاربران اینترنتی در این سایت‌ها سرمایه گذاری می‌کنند و صاحبان سایت، سرمایهٔ کاربران را اکثراً در بازار فارکس و طلا و به طور کلی خرید و فروش مستقلات، ورزش، کشاورزی و پروژه‌های دولتی و حتی برخی در هایپ‌های دیگر به کار می‌بندند و سود ثابت روزانه، ماهانه و ... به کاربران پرداخت می‌کنند. این سایت‌ها معمولاً ادعا می‌کنند، بین ۰٫۵ تا ۱۵۰ درصد سود روزانه پرداخت می‌کنند. برخی از آن‌ها دارای اعتبار چند ساله‌ای هستند و فعالیت قابل توجهی دارند

توجه کنید که تجارت در فارکس و سایر بازارهای بین امللی صرفاً یک ادعاست که از طرف هایپ‌ها مطرح می‌شود.اکثر هایپ‌ها کلاه بردارند و به کلاه برداران پونزی (Ponzi scams) معروفند. پونزی از نام چارلز پونزی سرمایه دار آمریکایی گرفته شده‌است که با دادن وعده‌هایی مبنی بر افزایش دارایی‌هایش برنامه‌ای راه اندازی و صدها میلیون دلار جمع آوری کرد و از همان سرمایه‌های جمع آوری شده مبلغ کمی را به عنوان سود به سرمایه گذاران پرداخت می‌کرد و در آخر با چندصد میلیون دلار متواری شد. بطور کلی در طی ده سال گذشته ۵۰۰ میلیون دلار توسط هایپ‌ها کلاهبرداری شده. به عنوان مثال خانم کریس جانسون که در سایت ۱۲dailypro.com ادعا کرده بود در برنامه‌های ۱۲ روزه ۴۴٪ سود پرداخت می‌کند، از ۳۰۰ هزار نفر مبلغ ۵۰ میلیون دلار کلاه برداری کرد.

جالب آن است که مبالغ سرمایه گذاری شده در این سایت‌ها بسیار زیاد است. ا گرچه برخی از هایپ‌ها شکست می‌خورند ولی برخی نیز با جذب تعداد افراد زیاد با سرمایه‌های هر چند اندک در همان ماه اول بین پنج تا صد و پنجاه هزار دلار و در سال اول بین ۱ تا ۴۰ میلیون دلار سرمایه جذب می‌کنند. حال این سوال پیش می‌آید که با وجود این همه کلاه برداری چگونه افراد باز هم در این سایت‌ها سرمایه گذاری می‌کنند؟

روش‌های خاصی برای سرمایه گذاری در هایپ‌ها وجود دارد:

1.برخی سرمایه گذاران در هایپ‌هایی سرمایه گذاری می‌کنند که قابل اعتمادتر هستند. تعداد انگشت شماری هایپ (حدود ۱۰ هایپ) وجود دارند که دارای ssl هستند. (البته اعتبار مراجع مختلف ارائه دهندهٔ اس اس ال متفاوت است.) علاوه براینکه ssl امنیت تبادلات مالی یک وبسایت را تامین می‌کند (که خود سبب جلب اعتماد بیشتر می‌شود)، مرجع صدور گواهینامهٔ ssl (secure socket layer) برای صدور آن، مدارک ثبت شرکت و مدارک شناسایی فرد متقاضی را طلب می‌کند و اعتبار آن را از مراجع دولتی کشور فرد متقاضی پیگیر می‌شود. بنابراین ssl مانند یک پاسپورت یا گواهینامه نشان دهندهٔ موجودیت صاحبان وبسایت و قابل پیگیر بودن تخلفات آنان است. همچنین با پیگیری آدرس و شماره تلفن‌های اعلام شده از طرف هایپ، پرسیدن سوالاتی از مدیران هایپ (مثلا در مورد سوابق آن‌ها در فارکس)، پیگیری نام دامنهٔ سایت، سابقهٔ طولانی و... می‌توان هایپ‌های قابل اعتمادتر را شناخت.

علاوه براینکه هایپ‌هایی که ادعای پرداخت سود روزانهٔ بیش از ۷٪ را دارند به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

2.برخی سرمایه گذاران در هایپ‌های تازه تاسیس سرمایه گذاری می‌کنند. در اینصورت صرفنظر از مقدار سودی که پرداخت می‌کنند و سایر مدارکی که نشان دهندهٔ کلاه بردار بودن آنان است، برخی در ابتدای تاسیس این هایپ‌ها سرمایه گذاری می‌کنند، سود پرداخت شده توسط هایپ را برداشت می‌کنند و همهٔ آن را مجددا سرمایه گذاری نمی‌کنند. پس از مدتی (بین چند روز تا یکی دو ماه) مقدار سودی که برداشت کرده‌اند از سرمایهٔ اولیه شان بیشتر می‌شود. حال حتی اگر هایپ کلاه بردار باشد، آن‌ها ضرر نکرده‌اند.
3.کاربران سرمایهٔ خود را بین سایت‌های مختلف پخش می‌کنند. به عنوان مثال اگر هزار دلار سر مایه دارند در ۲۰ سایت ۵۰ دلار سرمایه گذاری می‌کنند. در اینصورت با بسته شدن یک یا تعداد کمی سایت فرد کل سرمایه اش را از دست نمی‌دهد. برخی سرمایهٔ خود را در هایپ‌های مورد ۱، برخی در هایپ‌های مورد ۲ و برخی در هر دو نوع پخش می‌کنند.
پاسخ
1 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 10 تومان به این پست پاداش داده شده است. R. Najafi
#2
نظارت بر هایپ‌ها (hyip monitoring):
شرکت‌های دیگری معروف به هایپ مانیتورینگ (hyip monitoring) هستند که با سرمایه گذاری در هایپ‌های مختلف به کاربران خود نشان می‌دهند که چه هایپ هایی سودی را که ادعا کرده‌اند پرداخت می‌کنند. همچنین در این سایت‌ها و فروم‌ها کاربران می‌توانند نظرات خود را راجع به هایپ‌ها بنویسند و تخلفات آن‌ها را گزارش کنند.
پاسخ
2 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 20 تومان به این پست پاداش داده شده است. R. Najafi, Farhad
#3
سرمایه گذاری آنلاین واژه ایست که از چند سال قبل در فرهنگ اینترنتی راه یافته است . سرمایه گذاریها همه توام با خطرات بالقوه است . کلاهبرداریهای بیش از حد از طرف افراد سودجو خاطره بدی از سرمایه گذاری در اذهان عمومی میگذارد . از چندی قبل با شرکتهای سرمایه گذاری آنلاین بسیار گوناگونی که همه روزه مثل قارچ سر در می آورند روبرو هستیم . همه آنها سود بالایی را وعده میدهند و ادعا میکنند که هرمی نمیباشند ولی پس از اندکی متوجه میشوید گرفتن سود لازمه اش گرفتن زیرمجموعه است و تازه متوجه میشوید که در چه باتلاقی گیر افتادید . اغلب این شرکتها حداقل سرمایه گذاری را مبالغ بسیار بالا در نظر میگیرند و در واقع سرمایه گذاری در آنها نه تنها ریسک بلکه عین خودکشی است . تازه شما اگر بخواهید سود خود را نقد کنید اگر زیرمجموعه نگیرید دستتان به هیج کجا بند نخواهد بود .....  با بوجود آمدن پول های الکترونیکی (e-currencies) تبادل پول در دنیای مجازی اینترنت به سادگی یک کلیک درآمده و بحق انقلابی بزرگ در راستای تجارت الکترونیک است . در این میان شرکتهایی به وجود می ایند که سرمایه گذاری را از طریق پولهای الکترونیک جذب میکنند  . بدین ترتیب بدلیل سهولت تبادل پول الکترونیکی از هر نقطه از جهان میتوانید پول خود را نقد نمایید بدون آنکه محتاج زیرمجموعه باشید . 
هایپ (hyip)  به معنای برنامه سرمایه گذاری با سوددهی بالا ست . و سایتهایی که چنین فرصتهایی را ایجاد مینمایند را در اینجا هایپ مینامیم . ادعای اغلب این سایتها سرمایه گذاری در فارکس ،‌ استوکها ، بازارهای نوظهور و غیره است . البته اغلب آنها چیزی غیر از یک سایت نیستند و بعد از مدتی جذب سرمایه بساط خود را برمیچینند . عده ای نیز علیرغم کار در بازارهای سرمایه پس از مدتی از پرداخت سود سرمایه گذاران خود عاجز مانده و ناگزیر سایت خود را تعطیل میکنند . عده ای نیز بصورت دروغین چند بار سود پرداخت مینمایند و پس از جلب اطمینان سرمایه گذاران ناپدید میشوند . بنابراین شناسایی یک هایپ واقعی یا حداقل نیمه واقعی نیازمند تجربه زیادی است . به باور من سرمایه گذاری در هایپ هم جالب و هم خود یک علم مجازی به انسان می آموزد تا بتواند رفتار سایتهای مختلف را تحت نظر بگیرد و هایپ واقعی را بشناسد . کسانی هستند که ماهیانه چند هزار دلار از هایپ سود کسب میکنند . از طرف دیگر اغلب این سایتها با حداقل یک دلار سرمایه قبول میکنند و در واقع خیلی اوقات حتی با از دست دادن آن ضرری متوجه آدم نمی شود .
شما می بایست برای سرمایه گذاری سایتهایی را انتخاب نمایید که تازه آغاز به کار کرده باشند . هرچه سایت مورد نظر تازه تر باشد ( بسته به میزان تبلیغاتی که انجام داده و خرجی که متحمل شده است ) مدت بیشتری به کار خود ادامه خواهد داد . این یک اصل است! البته سایتهایی که در بین بهترین ها قرار دارند را می بایست از این اصل مستثنا دانست .
به طور کلی سایتهایی که روزانه و به طور اتوماتیک یک یا دو درصد سود می دهند چیزی حدود دو تا سه ماه کار می کنند ! شما باید بدانید که ادامه سر مایه گذاری در این گونه سایتها بعد از ماه اول عملا ریسک بالایی دارد . نمی گویم که این کار را انجام ندهید بلکه مطلب این است که برای انجام اینگونه سرمایه گذاری ها باید دقت و تجربه لازم را داشته باشید !  برخی از سایتها را باید از این قضیه مستثنا بدانیم .
برای سرمایه گذاری باید به این نکته توجه کنید که سایت مورد نظرتان چقدر تبلیغ کرده است ؟ برنامه خود را در کدام لیست ها ثبت کرده است ؟ به طور کلی آیا برای برنامه خود زیاد خرج کرده یا نه؟ این مساله خیلی مهم است چراکه برنامه ای که در ابتدا خرج زیادی انجام داده باشد مطمئنا برای جبران این تبلیغات هم که شده چندین ماه سود خواهد داد
سایتهای بسیاری هم هستند که بالای 2 درصد سود می دهند ! عمر اینگونه سایتها کوتاه است سایتهایی که روزانه چیزی حدود 3 تا 7 درصد سود می دهند عمرشان هملا چیزی حدود یک ماه یا کمی بیشتر است ! برای اینکه بتوانید از اینگونه سایتها سود بگیرید نیاز به تجربه بالایی دارید . برای اینکه بتوانید از اینگونه سایتها سود بگیرید باید بگذارید چیزی حدود 7 روز  از اغاز کارشان بگذرد چنانچه بعد از 7 روز همچنان وضعیتشان پرداخت بود و شما نیز مبلغی در ان سرمایه گذاری کنید دقت کنید که در این گونه موارد حداکثر مبلغی مابین 50 تا 100 دلار سرمایه گذاری نمایید و هرگز مبالغ زیادی را در اینگونه موارد سرمایه گذاری ننمایید . چراکه ریسک اینگونه سرمایه گذاریها بسیار بالا است !
سایتهایی هم وجود دارند که روزانه حدود 10 ، 15 و یا بیشتر سود می دهند ! دقت داشته باشید که عمر اینگونه سایتها بسیار کوتاه است ! چیزی حدود دو هفته تا بیست روز ! در این گونه موارد  برای سرمایه گذاری پس از گذشت دو تا سه روز چنانچه وضعیتشان پرداخت بود در آن سایت سرمایه گذاری کنید ! به یاد داشته باشید  که امکان دارد این مدت بیست روزه به یک هفته هم کاهش یابد ! ریسک سرمایه گذاری در چنین مواردی بسیار بالا است! اگر به تجربه خود ایمان کامل هم دارید باز هم هرگز مبلغی بالاتر از 30 یا 40 دلار را در این گونه سایتها سرمایه گذاری نکنید ! من خودم از برخی سایتها روزانه 10 درصد سود گرفته ام و پولم را چندید برابر هم کرده ام اما به یاد داشته باشید که در این سرمایه گذاریها هیچ گونه تضمینی وجود ندارد!
چنانچه در برخی از اینگونه سایتها سرمایه گذاری کردید و پولتان را مثلا دوبرابر کردید دیگر به سراغ آن سایت نروید و در ان سرمایه گذاری نکنید! نگویید که این سایت تا به حال به من سود داده و مشکلی نداشته پس حتما تا یک ماه دیگر کار خواهد کرد! این بزرگترین اشتباهی است که برخی از سرمایه گذاران انجام می دهند ! شک نکنید که سایتی که روزانه 15% سود می دهد کلاهبردار است و پس از مدتی با پولهای شما فرار خواهد کرد . این سایتها در دو هفته اول سود بسیار خوبی می دهند . به نظر شما چرا؟ خب معلوم است برای اینکه سرمایه گذاران دیگر ار جذب نماید . این سایتها عملا هیچ کاری انجام نمی دهند انها پول شما را می گیرند و از جیب خودشان دو برابر پولتان را به شما می دهند چراکه می دانند شما به احتمال زیاد دوباره پول را با سرمایه گذاری مجدد به آنها باز خواهید گرداند! این همان اشتباهی است که گفتم این سایتهای کلاهبردار از این اشتباه سرمایه گذاران نهایت استفاده را می برند و و درست در هفته سوم با پولهای شما فرار می کنند .
سایتهایی هم که بالای 30% سود می دهند حتما بعد از یک هفته و نیم بسته می شوند ! مطمئن باشید! در اینگونه موارد شما در روز دوم اگر دیدید دیروز پرداخت داشته در آن سرمایه گذاری کنید! مطمئنا این سایت تا 3 روز بعدش کار خواهد کرد و شما مطمئنا چیزی از دست نخواهید داد . توجه داشته باشید که در اینگونه موارد حداکثر 20 دلار سرمایه گذاری کنید نه بیشتر!  بالاترین میزان ریسک در اینگونه سرمایه گذاری ها می باشد!
اما یک نکته اصلی که باید بدانید که مطالبی که در بالا گفته شده همه از روی تجربه می باشد و یک قانون ثبت شده نمی باشد امکان دارد مثلا سایتی که 10% سود می دهد حدود دو ماه کار کند و یا حتی یک سایت دیگر فقط یک هفته کار کند . برای اینکه مطمئن بشوید یک سایت که 10% سود می دهد  دو هفته یا بیست روز کار می کند فقط یک راه وجود دارد و آن بررسی میزان تبلیغاتی است که آن سایت انجام داده است!
نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که میزان انعام ریفرال اینگونه سایتها تفاوت بسیاری با یکدیگر دارد . در برخی از سایتها شما با داشتن ریفرال سود روزانه دریافت خواهید کرد و در برخی دیگر چیزی حدود 5% و به صورت آنی! در برخی سایتها نیز با داشتن مثلا ده زیر مجموعه از زیر مجموعه یازدهم به بعد انعامی بالاتر از ده درصد دریافت خواهید کرد .
اساسا کار کردن با این برنامه‌ها ریسک بسیار بالایی دارد . یعنی احتمال کلاهبردار بودن و یا شکست خوردن آنها زیاد است اما همه این برنامه‌ها کلاهبردار نیستند حتی از آنهایی که بعد از مدتی شکست می‌خورند نیز می توانید سود زیادی کسب نمایید ! چگونه ؟
اکثر این سایتها ادعا می کنند که forex کار هستند یعنی در بازار‌های بین‌المللی ارز کار می‌کنند و کارشان خرید و فروش ارز و سهام است . اگر بخواهیم دقیق نگاه کنیم خواهیم دید که سودی که این سایتها و شرکت‌ها از سرمایه گذاری در forex می‌برند بسیار بیشتر از آن چیزی است که به ما می‌دهند ، پس می توان نتیجه گرفت که اگر این سایتها به معنای واقعی forex کار باشند می‌توانند سودهای 5 درصد و بالاتر نیز بدهند . با این حال تشخیص سایتهای مطمئن از غیر مطمئن بسیار سخت است . شما باید تمامی جوانب کار را بررسی نمایید و سپس سرمایه گذاری نمایید . هرچند سایت‌هایی را که من معرفی می‌کنم کاملاً مورد بررسی قرار گرفته اند و خود من نیز در آنها سرمایه گذاری نموده‌ام اما بازهم برای اطمینان بیشتر وضعیت پرداخت آنها را مورد بررسی قرار دهید و ایمنی آنها مطمئن شوید .
پاسخ
1 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 10 تومان به این پست پاداش داده شده است. R. Najafi
#4
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۳/۳۱، ۰۶:۱۴ ب.ظ، توسط reza0012.)
هایپ به چه صورت فعالیت می کنند؟ HYIP

کلا HYIPها یک Money game (بازی با پول) هستند که در آن پولی تولید نمی شود و بر اساس حرص و طمع افراد و بعضی اوقات روی بی اطلاعی و یا کم اطلاعاتی پیش می روند.و چرا آن را Money game می نامند؟ چون با پولهای گرفته شده عملا در هیچ زمینه ای سرمایه گذاری نمی شود و فقط بین افراد و کمپانی بازی با پول انجام می شود.

سوال: اگر کاری انجام نمی شود پس چطور کمپانی قادر به پرداخت سود می باشد؟

تحت عنوان یک مثال این قضیه را بهتر بررسی می کنیم. Swiss Cash یکی از سیستمهایی بود که از همین طریق کار می کرد. Plan اولیه آن هم به این صورت بود که 3 ماه اول 15%، 3 ماه دوم 20%، 3 ماه سوم 25%، 3 ماه چهارم 30% و سه ماه آخر 35%. اگر کسی پول بگذارد تا پول خود را پس بگیرد (60%=20%*3+45%=15%*3) 6 ماه طول می کشد، در واقع بعد از 6 ماه به پول خود رسیده. اما زمانی که در اولین ماه اولین 15% را دریافت می کند به این فکر می کند که اولا چقدر راه رسیدن به اهداف کوتاه تر شد و دوما سایت واقعا قادر به پرداخت هست که 15% داده و این اطمینان در پرداخت ماه دوم کسب می شود و فرد تازه 30% از پول خود را گرفته و در این مدت به چندین نفر این موضوع پیشنهاد را داده. آنها هم با دیدن سودها اقدام به سرمایه گذاری می کنند و به همین صورت افراد بعدی و بعدی هم وارد می شوند و پولهای زیادی به سمت کمپانی فرستاده می شود و بعد از 6 ماه کلی از افراد به واسطه افراد دیگر وارد شدند و چون حجم پول فرستاده شده بالاست و کمپانی می خواهد که اعتبار بیشتری کسب کند تا پولهای بیشتری بگیرید, به نفراتی هم که 6 ماه آنها سپری شده سود را پرداخت می کند.

این موضوع تا جایی ادامه پیدا می کند که حجم پولهای داخل شبکه به حدی زیاد شود که دیگر نیازی به گرفتن پول از صاحب کمپانی نباشد و تمامی افراد جدید از طریق Pointها (پولهای مجازی)داخل شبکه اقدام به خرید کنند. مثلا $20,000,000 داخل شبکه خرید شده و سود همین پول با 20% در ماه معادل $4,000,000 است یعنی اگر پورسانتی هم وجود نداشته باشد افراد بدون اینکه از کمپانی پولی درخواست کنند با همین سودها می توانند افراد جدید را ثبت کنند

چگونه هایپ را از سرمایه گذاری تشخیص دهیم؟

با اینکه مواردی را برای اینکه شرکتی HYIP نباشد گفتیم اما بعضی از سایتها با استفاده از مواردی مانند دفتر، شماره تلفن، ثبت شرکت، ضمانت نامه ها و ایجاد مستندات و سوابق قلابی سعی در جلب اعتماد افراد دارند تا با نشان دادن این موارد کذب و دروغین سرمایه های این افراد را جذب کنند. اما به یاد داشته باشید که این سایت ها شرکتهای سهامی نیستند که نظارت دقیقی برروی آنها وجود داشته باشد و شما به راحتی نمودار رشد و یا نزول آنها و میزان سود پرداختی در سالهای مختلف آنها را بررسی کنید. پس تنها یک چیز پس از بررسی تمامی موارد مربوط به HYIPها باید مورد بررسی قرار گیرد و آن اثبات تولید سود و توانایی کمپانی در ایجاد پول می باشد. اگر کمپانی در زمینه خانه سازی و مسکن ادعا دارد با نشان دادن مدارک قابل قبول و مستدل توانایی خود را اثبات کند چون اکثر فعالیت سودهای تعریف شده ای دارد اکثر شرکتها از Forex، Stock، Mutual Funds، Future، Bonds، CFD و غیره استفاده می کنند تا بگویند اگر ما چنین سودی را می دهیم بخاطر فعالیت در اینجا می باشد. اما اگر این سایتها در Forex و یا CFD مشغول به فعالیت هستند آیا Risk بالای آن را هم به اعضاء خود هشدار می دهند؟ درست است که شما در Forex و یا CFD می توانید 1 شبه پول خود را چند برابر کنید اما نقطه مقابل آن هم وجود دارد که ممکن است تمامی سرمایه خود را ظرف کمتر از یک ثانیه در همین بازار از دست دهید. سود (Profit) و ریسک (Risk) با هم در ارتباط هستند هر کاری که سود بالایی دارد قطعا پشت آن Risk بالایی هم در انتظار شماست. اگر کمپانی واقعا در این بازار توانایی ایجاد سود را دارد پس می تواند نمونه Real (واقعی) حساب خود را به افراد نشان دهد تا آنها به تناسب توانایی کمپانی اعتماد کنند. بهترین راه این است که شما مجموع سود و پورسانت پرداختی از طرف کمپانی را محاسبه کنید و بعد خواستار اثبات 1/5 آن باشید. به عنوان مثال سیستمی مانند online-Capital یا Imperial-Investment که بین 27% تا 50% در ماه سود می دهد و 10% پورسانت معرفی مستقیم دارد و 10% از درآمد زیرمجموعه های مستقیبم را به معرف می دهد و به ازای هر تعادل $5000 به $5000 معادل $500 پرداخت می کند یک چیزی حدود 80% تا 100% در ماه پرداختی دارد. پس باید بتواند 120% تا 150% در ماه را اثبات کند و آن هم از طریق مدارک قابل قبول و مستند. باید Statement یا سندهای اثبات سود به افراد نمایش داده شود
پاسخ
1 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 50 تومان به این پست پاداش داده شده است. modir
#5
اصلا نباید به سند های پرداختی که توی خود سایت هست توجه کرد چون ممکنه همشون تقلبی باشه ولی با جستجو در چنین انجمن هایی و گفتگو با کاربران میشه پی برد که سایت پرداختیش واقعی هست یا نه
پاسخ
1 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 50 تومان به این پست پاداش داده شده است. modir

[-]
کلمات کلیدی
هایپ , چیست؟

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  نکات کلیدی در سرمایه گذاری هایپ modir 30 13,357 ۱۳۹۶/۱۰/۲۹، ۱۱:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: MINA30
  اصطلاحات رایج در هایپ modir 4 3,453 ۱۳۹۴/۰۲/۱۵، ۰۸:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: morteza321

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان