انتخاب فایل

Refresh

اخبار فلزات : قیمت سنگ آهن وارداتی در چین کاهش یافت


#1
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۰۵، ۰۵:۱۳ ب.ظ، توسط amin.ashena72.)
روز گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی در چین کاهش یافت چرا که افت قیمت فولاد موجب شد تقاضای سنگ آهن کمتر شود. متوسط شاخص قیمت موسسه پلاتس برای سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۳.۲۵ دلار هر تن خشک نسبت به دوشنبه افت داشت و به ۶۸.۶۵ دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسیده است.
سنگ آهن به کمتر از ۷۰ دلار رسید
به گزارش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه خبری بورس کالای ایران، قیمت قرارداد سواپ سنگ آهن اکتبر در بورس سنگاپور نیز ۳.۲۵ دلار افت داشت و ۶۷.۰۵ دلار هر تن خشک سی اف آر شد.
از اول تا ششم اکتبر در چین تعطیلات رسمی است از این رو کارخانه ها موجودی انبارها را تکمیل کرده اند. آن ها تا پایان تعطیلات موجودی دارند.بنابراین فعلا بازار محتاطانه حرکت می کند و ابهاماتی در مورد آینده بازار وجود دارد .مشخص نیست سیاست های زیست محیطی دولت چین تا چه میزان تاثیر گذار است و کاهش تولید ها به چه میزان خواهد بود.
کشور چین بیش از نیمی از مصرف جهانی زغال‌سنگ را به‌خود اختصاص داده است. علی‌رغم پیش‌بینی ثابت ماندن مصرف جهانی این سوخت فسیلی، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش میزان تقاضای کشور چین تا سال 2040 است.
آیا تقاضای زغال‌سنگ چین، نقطه اوج خود را رد کرده است؟
علت این امر، پشت سر گذاشتن قله‌‌های مصرف زغال‌سنگ در هر 3 زمینه ساخت‌و‌ساز، صنعت و تولید برق است. با این حال در سال 2040، چین همچنان مصرف‌کننده اول زغال‌سنگ دنیا خواهد بود.
از زمان تأسیس اولین نیروگاه زغال‎سنگ‌سوز، بیش از صد سال می‌گذرد. با وجود ورود انواع مختلف انرژی به عرصه تأمین برق جهانی، هنوز هم این سوخت سیاه‌رنگ بیشترین سهم را از تولید جهانی الکتریسیته به‌خود اختصاص داده است. علی‌رغم کاهش تقاضای مستمر اما زغال‌سنگ همچنان تأمین 40 درصد انرژی کل جهان را در اختیار دارد. هرچند که حضور انرژی‌های تجدیدپذیری مانند انرژی بادی، خورشیدی، زمین‌گرمایی و سوخت‌های گیاهی در سال‌های اخیر با استقبال مواجه شده و آینده روشنی نیز برای این بخش پیش‌بینی می‌شود، اما حضور این منابع جدید، دلیل اصلی کاهش مصرف زغال‌سنگ نیست. کانال آهن رقیب اصلی و قدیمی زغال‌سنگ، گاز طبیعی است. این سوخت در عین اینکه انرژی حرارتی معادل زغال‎‌سنگ آزاد می‌کند، بسیار پاک‌تر بوده و میزان دی‌اکسید کربن آزاد شده آن، یک‌چهارم زغال‌سنگ است. همچنین در سال‌های اخیر، قیمت گاز طبیعی کاهش یافته و همین امر سبب شده که برخی نیروگاه‌های زغال‌سنگ‌سوز به فکر جایگزین کردن گاز طبیعی باشند.
بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های سازمان انرژی آمریکا (U.S. Energy Information Administration)، علی‌رغم افزایش 28 درصدی مصرف جهانی انرژی تا سال 2040، میزان مصرف جهانی زغال‌سنگ در این بازه ثابت خواهد بود و چین با در اختیار داشتن بیش از نیمی از مصرف جهانی این سوخت فسیلی، به‌عنوان یکی مهمترین بازیگران این بازار شناخته می‌شود. پیش‌بینی مصرف زغال‌سنگ در این کشور صنعتی در نمودار 1 رسم شده است.
در بازار بیلت چین قیمت بیلت حدود ۵ دلار هر تن افت روزانه داشته و به ۵۶۲ دلار هر تن درب انبار رسیده است. این افت قیمت در بازار فولاد جو بازار سنگ آهن را منفی کرده است.

تیرفلزی در معماری مهندسی ساخت ساز
از مهم ترین المان های در مجموعه ای کامل از خانواده مورد استفاده در ساخته ای ساختمانی میباشد که کاربرد اصلی ان توانایی تحمل مقدار تنش های حاصل از لنگر خمشی و یا نیروی برشی حاصل از بار وارد بر ان میباشد.
مشخصه اصلی تیر شامل نیمرخ و ماده ای که از ان ساخته شده و طول ان میباشد.
تیر معمولا در معماری مهندسی ساخت ساز برای تحمل بار های وارد شده مورد استفاده قرار میگیرد از تیر در صنعت ماشین و کامیون سازی نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
انواع تیر ها از دید صنعت ساختمان سازی:
1 -تیر بتنی
2 -تیر فولادی
3 -تیرچوبی
از دیدگاه دیگر شامل:
1-تیر دو سر گیر دار
2-تیر سازه
و طره
تیر آهن:
تیرآهن خود نیز به تنهایی یکی از مهم ترین المان در پروژه های ساختمانی میباشد.
1 تیر آهن IPE(معمولا بین 80-6000میلیمتر)
این تیرآهن استاندارد I شکل در ایران دارد که ضخامت بال های آن ثابت است.
2-تیرآهن INP(معمولا بین 80-6000میلیمتر)
این تیرآهن ضخامتش با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم میشود و در چین و روسیه مورد استفاده قرار میگیرد.
و تیرآهن IPB (معمولا بین 10-1000میلیمتر)
در این نوع تیر آهن نسبت بال با طول ها افزایش میابد.
المان افقی که مقطع ان به شکل I میباشد به عنوان فلنج شناخته میشود تیر I معمولا از سازه های فولادی ساخته و در ساخت و ساز در مهندسی عمران کاربرد مهمی دارد.تاریخچه تحمل بار تیرآهن نشان میدهد که تیر مقطع I شکل کار آمدی از حمل دو خم وبار برشی را دارد.همچنین سطح مقطع آن دارای ظرفیت کاهشی در جهت عرضی و همچنین در انجام چرخش ناکارآمد است که برای مقاطع ساختمانی تو خالی اغلب ترجیح داده میشود .
سیاست روز گرانی آهن‌آلات را بررسی می‌کند؛
هرچه تیرآهن گران‌تر، اسکلت لاغر‌تر است!
قیمت میلگرد و تیرآهن نسبت به شش ماه گذشته بیش از صددرصد رشد داشته و اتحادیه آهن‌فروشان نیز سکوت پیشه کرده است
هرچه تیرآهن گران‌تر، اسکلت لاغر‌تر است!
امسال قیمت هر کیلو تیرآهن و میلگرد در مقایسه با سال قبل دو برابر گران‌تر شده است و این در شرایطی است که دیگر محصولات نیز در موج گرانی‌های جدید غوطه‌ورند. در حوزه ساختمان‌سازی و مسکن همانطور که قبلا هم بار‌ها دیده شده است این موضوع باعث می‌شود در به کارگیری آهن که در ساخت‌وساز مسکن نقشی حیاتی و تعیین‌کننده دارد خست به خرج داده شود و مثلا تیرآهنی که می‌بایست با فلان اندازه در یک سازه ساختمانی به کار برده شود جای خود را با انواع لاغر‌تر و ضعیف‌تر عوض کند و در ‌‌نهایت محصول کار که می‌بایست یک ساختمان استاندارد باشد، از ویژگی‌های لازم برخوردار نباشد. واقعیت این است که از آن سو نظام مهندسی ساختمان و نظارت نهادهایی چون شهرداری هم در کشور ما از آن قدرت رصد برای جلوگیری از این تخلفات برخوردار نیست و دست‌کم این موضوع در شهرستان‌ها و یا مناطق دور از نظر متولیان استانداردسازی در ساختمان دور می‌ماند.
به هر حال در اینجا این قصد وجود ندارد که مقوله استاندارد در ساختمان‌سازی مورد بررسی قرار گیرد بلکه این نکته مدنظر است که با افزایش قیمت این محصول بی‌تردید وضعیت تمام فعالانی که به نوعی با این کالا سروکار دارند دچار اختلال خواهد شد. هرچند زیان این اختلال در ‌‌نهایت دامن مصرف‌کننده را می‌گیرد.
تیرهای لانه زنبوری و محاسن استفاده از آنها :
بیشترین مزیت تیرهای لانه زنبوری که در حقیقت مقطعی غیر فشرده است ، در مقایسه با سایر مقاطع استاندارد(فشرده) ایجاد ممان اینرسی نسبتا خوب آن حول محور قوی تیر(X) می باشد که به سبب ایجاد فاصله بالها از محور خنثی و افزایش ارتفاع تیر می باشد، بنابر این مقاومت خمشی تیر که مهمترین نقش آن نیز می باشد افزایش یافته ،همچنین سختی آن نیز بیشتر می گردد. .از آنجائیکه جان اینگونه تیرها در قسمتها ئی توخالی است ، در نتیجه باعث خواهد شد که وزن سازه به میزان قابل توجهی کم گردد .در اثر کاهش وزن سازه ، مولفه های نیروی زلزله که ارتباط مستقیم با وزن سازه (weight) دارند نیز کم می گردند و در نتیجه ساختمان ایمن تر خواهد بود و عملکرد مناسبتری را توام با انعطاف پذیری بیشتر در بر خواهد داشت .
حتی این کاهش وزن در تیرها ، باعث کاهش وزن مرده ساختمان (dead load)خواهد گردید ، که در نتیجه آن بار کمتری به عناصر اصلی سازه، خصوصا ستون ها وارد خواهد گردید .
از سوی دیگر بهینه ترین وضعیت در طراحی سازه ها، اقتصادی بودن آن می باشد که در تیرهای لانه زنبوری به دلیل آنکه مقطع هر تیر به صورت زاویه دار ( زیگ زاگ ) توسط دستگاه برش بریده می شود ،و سپس با جابجایی دو قسمت آن نسبت به هم تیر به صورت لانه زنبوری در خواهدآمد، صرفه جوئی نسبی در مصرف فولاد صورت خواهد گرفت.
از لحاظ تاسیسات ساختمان نیز اینگونه تیرها مورد استقبال قرار می گیرند ، زیرا که می توان از فضاهای خالی در جان تیر برای عبور لوله های تاسیسات و یا کابل های برق استفاده نمود. و این موضوع شاید یکی از نقاط قوت منحصر به فرد اینگونه تیرهاست . ملاحظه می شود که قیمت تیرآهن لانه زنبوری با توجه به مطالب ذکر شده به میزان چشمگیری از ارتفاع سقف می کاهند که خصوصا در مواقعی که طر ح های معماری محدودیت زیادی را در ساختمان به صورت اعم و در ناحیه سقف به صورت اخص به طراحان سازه تحمیل می کنند ، و به هیچ عنوان افزایش ضخامت سقف ممکن و میسر نباشد ، تیرهای لانه زنبوری بهتر از سایر مقاطع نورد شده نقش انتقال بار را به سایر عناصر بازی خواهند کرد . حتی در مواردی که تیر با ارتفاع متغییر مورد نیاز است ، مانند بعضی از سازه های صنعتی و یا تیرهای مورد استفاده در تیر ریزی بام ، با تغییر برش تیر ،تیر مورد نظر را بسیار ساده و ارزان می توان آماده نمود، که این کار تنها با برش مورب زیگ زاگها در جان تیر ممکن خواهدشد . مزایای فوق الذکر باعث ترغیب طراحان در استفاده از تیرهای لانه زنبوری میشود و به عنوان گزینه مطلوبی مورد استفاده همه جانبه قرار می گیرد .
آهن ۱۰۰درصد گران‌تر شد
محمد آزاد رئیس اتحادیه کشوری فروشندگان آهن، با اعلام این مطلب اظهار می‌دارد: سال گذشته در هفته نخست بهمن ماه قیمت تیرآهن و میلگرد کیلویی ۹۰۰ تا ۹۵۰ تومان بود اما این رقم امروز با رشد دو برابری نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۱۹۰۰ تومان رسیده است.

روش تولید آن برای اولین بار یک قطعه از واحد نورد فولاد در کمپانی Alphonse Halbou در سال 1849 به ثبت رسید .
Bethlehem steelپیشرو در تامین کننده سازه های فولادی در پل و اسمان خراش های امریکای در قرن یستم بود.
چرخه تولید:
1-تشکیل شده توسط نورد گرم، نورد سرد و یا اکستروژن (بسته به نوع مواد)
2-تشکیل شده توسط جوشکاری صفحات (و یا گاهی اوقات درها و یا پرچین)
تیر I معمولا از فولاد سازه ساخته شده ولی ممکن است از آلومینیوم یا مواد دیگر تشکیل شود.
پاسخ

[-]
کلمات کلیدی
فلزات , قیمت , سنگ , آهن , وارداتی , در , چین , کاهش , یافت

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  6 راه کاهش استرس behnamkkk 7 1,329 ۱۳۹۷/۰۴/۱۹، ۱۰:۳۸ ق.ظ
آخرین ارسال: darioush3
  دانستی های مهندسی فلزات پرو فیل ورق amin.ashena72 0 289 ۱۳۹۶/۰۸/۲۹، ۰۴:۳۰ ب.ظ
آخرین ارسال: amin.ashena72
  معاملات بورس بر محور فلزات اساسی amin.ashena72 0 239 ۱۳۹۶/۰۸/۲۹، ۰۴:۱۰ ب.ظ
آخرین ارسال: amin.ashena72
  هفته گذشته قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ amin.ashena72 0 292 ۱۳۹۶/۰۸/۲۹، ۰۴:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: amin.ashena72
  فلزات آهن و اطلاعات پیرامون آن amin.ashena72 0 261 ۱۳۹۶/۰۸/۲۹، ۰۴:۰۲ ب.ظ
آخرین ارسال: amin.ashena72
  راهکار هایی برای کاهش حجم اینترنت مصرفی در تلگرام bhrprn 0 404 ۱۳۹۶/۰۸/۱۷، ۰۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: bhrprn
  چه مواردی بر قیمت مس در ماه های اخیر تاثیر گذاشته است amin.ashena72 0 455 ۱۳۹۶/۰۶/۲۶، ۱۲:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: amin.ashena72
  طراحی سایت و آخرین اخبار گوگل arash.mousavi 0 705 ۱۳۹۵/۱۲/۱۲، ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: arash.mousavi
  سه نوشیدنی برای کاهش وزن site22 0 608 ۱۳۹۵/۰۹/۰۱، ۰۳:۴۱ ب.ظ
آخرین ارسال: site22
Rainbow اخبار دنیای الکترونیک mhd100 26 9,676 ۱۳۹۴/۰۷/۰۱، ۰۲:۵۱ ق.ظ
آخرین ارسال: promait

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان