انتخاب فایل

Refresh

ظهور استارت آپ ها در بانکداري اجتماعي


#1
پايگاه تحليلي خبري بانک و صنعت:امروزه در دوران سخت اقتصادي قرار گرفته ايم که جذب سرمايه براي کسسب و کارهاي نوپا (start up) مي تواند مشکل باشد. بانک ها به عنوان اصلي ترين تامين کنندگان سرمايه به شدت با ريسک هاي مالي مخالف هستند. اما با وجود لفاظي هايي که بانک ها  در شعارهاي خود براي کمک به کسب و کارها مي کنند، توسط فرآيند ها و سياست هاي بروکراسي محور خود دچار محدوديت شده اند.  اخيرا بانک ها به دلايل مختلف تحت فشارهاي دروني و بيروني زيادي قرارگرفته اند که کمترين آن ناتوان بودن در انطباق پذيري وعدم برآوردن نياز مشتريان مدرن است. مطمئنا زمان آن رسيده است که بانک ها به نوآوري و بازبيني مدل کسب و کار درون سازماني متعهد شوند. آن ها مي بايست توجه ويژه اي به طرح هاي حمايتي خود از کسب و کارهاي نوآورانه، شرکت هاي دانش بنيان و استارت آپ ها  داشته باشند و به عنوان يکي از مولدين اقتصادي کشورها به کسب و کارهاي اجتماعي کمک کنند.

مشکلات شروع به کاراستارت آپ ها

1-      داراي تخصص خوب اما اغلب فاقد پيش زمينه کاري لازم براي آماده سازي طرح کسب و کار و برنامه ريزي مالي هستند.

2-      فاقد آگاهي از اينکه چگونه توانمندي هاي خود را به سرمايه گذاران نشان دهند.

3-      داراي مدل کسب و کار(Business Model) نمي باشند

4-      مطمئن نيستند که چگونه و از چه کسي کمک هاي لازم را دريافت کنند – بانک ها معمولا اولين گزينه براي دريافت کمک هاي مالي هستند اما خدمات مشاوره اي بانک ها بسيار محدود است.

5-      معمولا تخصيص منابع بانک ها به استارت آپ ها محدود است.

6-      بانک ها به طور کامل داراي تسلط بر بخش هاي مختلف بازار نيستند، به طوري که ممکن است از فرصت هايي که شرکت هاي نوپا در بازارهاي مختلف بوجود مي آورند آگاه نباشند.

ايده اصلي

جمع سپاري(Crowdsourcing) راهکاري مناسب در رونق کسب و کار مي باشد. جمع‌سپاري نوعي برون‌سپاري است ولي نه صرفا به شرکتها يا سازمانهاي خاص بلکه به گروه فراواني از افراد ناشناخته. اين کار معمولا از طريق فراخوان هاي عمومي در اينترنت انجام مي‌شود. تمرکز جمع سپاري بر مشارکت دادن جمعيت در فعاليتهايي چون حل مساله، توسعه در ايده سازي، نوآوري، توليد و فرايندهاي ارائه خدمات است که بر کيفيت محصول، وفاداري و خشنودي مشتري اثري مستقيم دارد.  بيش از اين حل مشکلات و مسائل به کمک جمع سپاري تغييرات عمده اي را به خود گرفته و به جمع سپاري مالي(crowdfunding) رسيده است که افراد مختلف با حمايت کردن خود از طرح هاي نوآورانه استارت آپ ها، مدل هاي آن ها را به خطوط توليد تبديل مي کنند.  مدل کسب وکار جمع‌سپاريمالي متمرکز بر مشارکت داوطلبانه افراد مختلف که اين افراد مي توانند مشتريان بانک ها باشند، جهت توليد محصولات نوآورانه محصولات است. از پايگاه هاي اينترنتي معروف اين کار مي توان به kickstarter.com اشاره کرد که تا کنون 7.9 ميليون نفر از سراسر جهان از پروژه هاي مطرح شده در اين سايت چه به صورت تسهيمي و چه به صورت کامل، با سرمايه گذاري بيش از 2 بيليون دلار حمايت کرده اند.

مزاياي حمايت از استارت آپ ها

1-      استارت آپ ها مي توانند به منابع مالي دسترسي داشته باشند.

2-      سرمايه گذاران مي توانند فرصت هاي جديدي را براي سرمايه گزاري کسب کنند.

3-      داستان هاي موفقيت شرکت هاي نوپا ابزاري براي روابط عمومي جهت تبليغات بانک قرار گيرد.

4-      با همسوسازي صنعت و ايده هاي استارت آپ ها مي توان به صنعت کشور کمک نمود.

5-      کاهش نرخ بيکاري و بهبود مسئوليت اجتماعي بانک ها در جامعه.

فرصت هايي براي نوظهوران

بانک ها مي توانند پورتفوليويي از علايق و خواسته هاي سرمايه گذاران را با توجه به تخصص و تجاربي که دارند از طرق داده کاوي، پرسشنامه و نظرسنجي جمع آوري کنند  تا آن ها را به سرمايه گذاري در استارت آپ ها سوق دهند. وظيفه بانک ها همسوسازي سرمايه گذاران و شرکت هاي نوپايي است که داراي تخصص و علايق مشترک مي باشند. در راستاي حرکت به سوي بانکداري جامع(universal banking) مي توان با فراهم آوردن زيرساخت هاي مختلفي مانند پورتال هايي که درآن استارت آپ ها به ثبت پروپوزال هاي خود، منابع مورد نياز و اينکه به دنبال چه نوع سرمايه گذاراني هستند، اقدام نمود.

فرصت هايي براي سرمايه گذاران

براي مشتريان بانک (سرمايه گزاران) اين فرصت را پيدا مي شود که  نقدينگي خود را در کسب و کارهايي که مورد علاقه آن ها است و حتي ممکن است که در آن زمينه تخصص و تجاربي داشته باشند سرمايه گذاري کنند. سرمايه گذاري در استارت آپ ها صرفا مالي نيست بلکه سرمايه گذاران مي توانند از تجارب و امکانات فيزيکي خود و حتي با به کارگيري آن ها در مجموعه هاي کاري خود، به اين شرکت ها کمک رساني کنند. نقش بانک ها نيز به عنوان پل ارتباطي سرمايه گذارن و استارت آپ ها قابل توجه است.

فرصت هايي براي بانک ها

بانک ها بدينوسيله ريسک سرمايه گذاري خود را کاهش مي دهند. بنابراين سرمايه گذاران، پول خود را با ريسک شخصي سرمايه گذاري کرده و بانک ها نيز  اين ريسک را با ابزارهاي مشاوره اي و کمک به استارت آپ ها براي تسهيل فرآيند هاي کاري خود به حداقل مي رسانند. سوددهي بانک ها نيز مي تواند بوسيله افزايش شرکت هاي نوپايي که جذب مي شوند و خدمات تراکنشي و مشاوره اي که براي سرمايه گذاران و استارت آپ ها است، افزايش داده شود.  
پاسخ

[-]
کلمات کلیدی
ظهور , استارت , آپ , ها , بانکداري , اجتماعي , اجتماعي

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سرمایه گذاری در استارت آپ modir 3 3,064 ۱۳۹۷/۰۱/۲۹، ۰۷:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: محمود27
  ابزارهای استارت اپی saraamini 0 408 ۱۳۹۶/۱۱/۰۹، ۰۱:۳۲ ق.ظ
آخرین ارسال: saraamini
  کمک برای راه اندازی استارت آپ wikiooz 0 419 ۱۳۹۶/۰۷/۲۶، ۱۱:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: wikiooz
  برترین استارت‌آپ‌های قاره آفریقا ahmad13 0 1,665 ۱۳۹۴/۰۳/۱۱، ۰۵:۵۵ ب.ظ
آخرین ارسال: ahmad13
  راه اندازی یک استارت آپ در ایران چگونه است؟ ahmad13 0 1,734 ۱۳۹۴/۰۳/۱۱، ۰۵:۴۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ahmad13
  آنچه سرمایه گذران باید جهت سرمایه گذاری در خصوص "استارت آپها" بدانند ahmad13 0 1,833 ۱۳۹۴/۰۳/۱۱، ۰۵:۴۶ ب.ظ
آخرین ارسال: ahmad13
  نکاتی در مورد سرمایه گذاری استارت اپ arezoo2020 2 2,476 ۱۳۹۴/۰۱/۲۷، ۱۰:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: arezoo2020
  انجل‌لیست؛ شبکه اجتماعی برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها modir 0 2,349 ۱۳۹۳/۰۷/۰۳، ۱۱:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: modir
  آیا شما یک استارت آپ یا کارآفرین موفق هستید؟ modir 0 2,399 ۱۳۹۳/۰۷/۰۳، ۱۱:۱۵ ب.ظ
آخرین ارسال: modir

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان