انتخاب فایل

Refresh

کلاهبرداری اینترنتی


جرائم رایانه ای
#1
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۱/۲۵، ۱۰:۵۴ ق.ظ، توسط lawyer86.)
با سلام خدمت همه دوستان بزرگوار اینجانب یوسف حزبا هستم وکیل پایه یک دادگستری از اهواز و آماده ارائه هرگونه مشاوره قانونی به شما عزیزان می باشم:
[تصویر:  29ac0529a1b56f81edea7cb42525ab39d6256a1e.jpg]


كلاهبرداري رايانه‌اي‌، كلاهبرداري اينترنتي يا كلاهبرداري آنلاين اصطلاحات رايجي است كه به‌حكم قانون مي‌تواند از جرائم در حكم كلاهبرداري تلقي شود.
باب چهارم قانون تجارت الكترونيكي مصوب 17 ديماه 1382 مجلس شوراي اسلامي تحت‌عنوان جرايم و مجازاتهاست كه مبحث اول آن به كلاهبرداري كامپيوتري ضمن ماده 67 و مبحث دوم آن‌به جعل كامپيوتري ضمن ماده 68 قانون مزبور اختصاص دارد. در واقع‌، ضرورت اجتناب‌ناپذير استفاده‌از كامپيوتر در امور و امكان سوء استفاده از آن كه از موارد بحران مهم در عصر ديجيتال است‌، قانونگذاررا به عكس‌العمل قانوني واداشت‌.
با پيشرفت تكنولوژي‌، راههاي ارتكاب جرائم عليه تماميت جسماني چون قتل و ساير صدمات‌بدني و صدمات معنوي مانند افتراء و نشر اكاذيب و جرائم بر ضد اموال و مالكيت مانند تخريب وكلاهبرداري و سرقت و جرائم بر ضدّ امنيت و آسايش عمومي از قبيل تروريسم و جعل‌، بسيار فني‌تر وظريف‌تر شده است و پيشگيري از بروز آنها يا كشف جرم و تعقيب و محاكمه و اعمال حكم محكوميت‌،به تدريج با دشواري‌هاي بيشتري مواجه مي‌گردد.
در صورتيكه تحصيل مال غير با استفاده از روش متقلبانه توسط كامپيوتر انجام شود به حكم قانون‌مي‌تواند از جرائم در حكم كلاهبردراي تلقّي شود، زيرا زيانديده اصولاً، اموال خود را به كلاهبردارتسليم نمي‌كند بلكه در بيشتر موارد از حساب او، سوءاستفاده به عمل آمده و بدهكار مي‌شود و يا ازحساب مربوط به نحو متقلبانه و برخلاف رضايت و اطلاع ذينفع برداشت مي‌شود.
در كلاهبرداري‌، عمليات متقلبانه بايد قبل از تحصيل مال بوده و علت غايي و انحصاري تحصيل‌مال ديگري باشد، بطوري كه قرباني كلاهبرداري‌، تحت تأثير عمليات متقلبانه‌، مال خود را به كلاهبردارشخصاً تسليم نموده باشد. با فقدان شرايط مزبور، تحقق كلاهبرداري منتفي بوده و تنها به حكم قانون‌ممكن است جرم در حكم كلاهبرداري مطرح گردد. زيرا، در بيشتر موارد، كلاهبرداران اينترنتي قربانيان‌احتمالي خود را نمي‌بينند ولي وجوه و اموال آنان را به چنگ مي‌آورند.
تعريف جرم كلاهبرداري رايانه‌اي‌: كلاهبرداري كامپيوتري يا رايانه‌اي عبارت است از تحصيل‌مال غير با استفاده متقلبانه از رايانه‌.

بخش اول - اركان جرم كلاهبرداري كامپيوتري‌
تحصيل مال غير ممكن است با استفاده متقلبانه از رايانه انجام شود. در اين صورت اركان جرم‌مزبور با اركان جرم كلاهبرداري به ويژه از نظر عنصر قانوني متفاوت است و به عنوان جرم خاص درحكم كلاهبرداري از كلاهبرداري موضوع ماده 1 قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء و اختلاس وكلاهبرداري مصوب 1367 مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز متمايز مي‌گردد.

مبحث اول - عنصر قانوني‌
شرط مقدم و لازم براي تحقق جرم در حكم كلاهبرداري كامپيوتري ماده 67 قانون تجارت‌الكترونيكي مصوب 17 ديماه 1382 مجلس شوراي اسلامي است (روزنامه رسمي شماره 17167).
قانون تجارت الكترونيكي‌، شامل مجموعه اصول و قواعدي است كه براي مبادله آسان و ايمن‌اطلاعات در واسط‌هاي الكترونيكي و با استفاده از سيستم‌هاي ارتباطي جديد به كار مي‌رود (ماده 1قانون تجارت الكترونيكي‌). ماده 67 قانون تجارت الكترونيكي مي‌گويد: «هركس در بستر مبادلات‌الكترونيكي‌، يا سوءاستفاده و يا استفاده غيرمجاز از «داده پيام‌»ها، برنامه‌ها و سيستم‌هاي رايانه‌اي ووسايل ارتباط از راه دور و ارتكاب افعالي نظير ورود، محو، توقف «داده پيام‌»، مداخله در عملكرد برنامه‌يا سيستم رايانه‌اي و غيره ديگران را بفريبد و يا سبب گمراهي سيستم‌هاي پردازش خودكار و نظاير آن‌شود و از اين طريق براي خود يا ديگري وجوه‌، اموال يا امتيازات مالي تحصيل كند و اموال ديگران راببرد مجرم محسوب و علاوه بر، رد مال به صاحبان اموال به حبس از يك تا سه سال و پرداخت جزاي‌نقدي معادل مال مأخوذه محكوم مي‌شود».
شروع به جرم كلاهبرداري كامپيوتري نيز جرم تلقي و مستوجب كيفر است‌، زيرا تبصره ماده 67قانون تجارات الكترونيكي مي‌گويد: «شروع به اين جرم نيز جرم محسوب و مجازات آن حداقل مجازات‌مقرر در اين ماده مي‌باشد».
سوءاستفاده در كلاهبرداري كامپيوتري عبارت است از: اقدامات و دستكاريهاي غيرمجاز وغيرقانوني كه شامل مصاديق زير است‌:
الف - وارد كردن داده‌ها و اطلاعات اعم از صحيح و كذب = وقتي كه وارد كردن داده‌ها واطلاعات منتهي به تحصيل مال يا وجه و امتياز گردد جرم كلاهبرداري كامپيوتري محقق مي‌شود. مانندوارد كردن اطلاعاتي به سيستم رايانه‌اي بانك يا يك مؤسسه مالي و واريز وجه مربوط به حساب خود ياديگري‌.
ب - تغيير غيرمجاز داده‌ها و اطلاعات رايانه‌اي = چنانچه جعل رايانه‌اي مصداق سوءاستفاده‌قرار گيرد و در نتيجه تغيير مزبور، مال‌، وجه امتيازات و خدمات مالي تحصيل گردد جرم محقق مي‌شود.مانند تغيير عنوان شركت يا مؤسسه مالي يا تجارتخانه يا بانك وقتي منتهي به اين شود كه مشتريان‌مؤسسات مزبور وجوه قابل پرداخت خود را به حساب شخص تغيير دهنده اطلاعات واريز نمايند.
ج - محو داده‌ها و اطلاعات رايانه‌اي و مخابراتي = شامل از بين بردن و حذف داده‌هاست‌. درصورتي كه اين محو در جهت تحصيل وجه يا امتيازات مالي باشد، مي‌تواند از مصاديق كلاهبرداري‌كامپيوتري با سوءاستفاده از طريق محو داده‌ها و اطلاعات تلقي گردد.
د - توقف داده‌ها و اطلاعات رايانه‌اي = ايجاد وقفه در سيستم رايانه ممكن است موقت يادائمي باشد. مانند متوقف ساختن دستور پرداخت وجه به شخصي و طرف پرداخت قرار دادن خودبطور غيرمجاز.
ه - مداخله در كاركرد سيستم رايانه = ايجاد اختلال غيرقانوني و غيرمجاز در كاركرد سيستم‌كامپيوتري وقتي در جهت تحصيل مال يا وجه يا منفعت يا امتياز يا خدمات مالي باشد، مرتكب‌برحسب توفيق يافتن در بردن مال يا امتياز يا عدم موفقيت در تحصيل مال يا امتياز، مرتكب كلاهبرداري‌كامپيوتري تام و يا شروع به كلاهبرداري تلقي مي‌گردد.
پاسخ
1 نفر به این پست پاداش داده اند. در مجموع 50 تومان به این پست پاداش داده شده است. modir
#2
با سلام و خسته نباشید خدمت شما و همه دوستان عزیز در این سایت. ممنون از مطالب مفید شما در این زمینه . واقعا موضوعات مورد بحث قابل استفاده بود. . امیدوارم از شما مطالب بیشتری در سایت مشاهده نمایم و بقیه دوستان هم در این زمینه فعالیت بیشتری نمایند..با آرزوی موفقیت شما در تمامی مراحل زندگی. همیشه پایدار و سرافزار باشید. Smile
پاسخ

[-]
کلمات کلیدی
اینترنتی

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  66 توصیه امنیتی برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی ahmad13 3 1,225 ۱۳۹۵/۰۵/۱۵، ۰۹:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: mantreh
Exclamation امنیت در خریدهای اینترنتی h4medakbari 1 1,894 ۱۳۹۵/۰۵/۱۵، ۰۹:۲۱ ب.ظ
آخرین ارسال: mantreh

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان